? Constants ? Part A One end of a solid cylindrical copper rod 0.200 m long is m
ID: 2032934 • Letter: #
Question
? Constants ? Part A One end of a solid cylindrical copper rod 0.200 m long is maintained at a temperature of 20.00 K The other end is blackened and exposed to thermal radiation from surrounding walls at 500.0 K The sides of the rod are insulated, so no energy is lost or gained except at the ends of the rod When equilibrium is reached, what is the temperature of the blackened end? (Hint Since copper is a very good conductor of heat at low temperature, with k-1670W/m K at 20 K, the temperature of the blackened end is only slightly higher than 20.00 K) T- 22.12 Previous Answers Request AnswerExplanation / Answer
Solution :- Given data
Rod length = 0.200 m , k = 1670 w/m.k
Q. =(T1-T2)/l
=>T1-T2=1670*l
=1670*.2
=334
T2 =20K-334
=19.66K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.