Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 2032943 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.03 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.9 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
Explanation / Answer
mgh = mu^2 /2
u = sqrt(mgh)
u = sqrt(2 x 9.81 x 5)
u = 9.90 m/s
5.03 x 9.90 = 10.9*v1 - 5.03v2 ............(1)
v1 + v2 = 9.90 .........(2)
v1 = 9.90 - v2
put in (1)
5.03 x 9.90 = 10.9*(9.90 - v2) - 5.03v2
49.797 = 107.91 - 10.9*v2 - 5.03*v2
15.93*v2 = 58.113
v2 = 3.648 m/s
mgh = mv2 /2
h = v^2 / 2g
h = 3.648^2 / 2g
h = 0.6782 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.