Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Example: Hall Effect Electrons (electron 1.6E-19) are moving through a conductor

ID: 2032972 • Letter: E

Question

Example: Hall Effect Electrons (electron 1.6E-19) are moving through a conductor from right to left at 20cm/s (as shown in the figure). The conductor (thickness t-4mm) sits inside a homogeneous magnetic field of 0.1T which is perpendicular to the direction of motion of the electrons. The magnetic force deflects the electrons to the bottom of the conductor which establishes an electric fields (and hence an emf) between the bottom and the top of the conductor. In addition to the magnetic force the electron now also start to feel the effects of the rising electric force. At the point where the electric force equals the magnetic force a maximum emf (the so-called Hall emf) is reached Calculate the Hall emf? F (on C out out What is the direction of motion of the electrons once the Hall emf is reached? Slide 24-102

Explanation / Answer

given

v = 20 cm/s = 0.2 m/s
B = 0.1 T
l = 4 mm = 4*10^-3 m

In the quilibrium,

electric force acting on electron = magnetic force acting on elctron

Fe = FB

q*E = q*v*B

E = v*B

VH/l = v*B

VH = B*v*l

= 0.1*0.2*4*10^-3

= 8.0*10^-5 V <<<<<<-------------------Answer

electrons will move towards left with out any deflection.