3. Consider an AC senerator with a square coil 25.0 cm on a side, with 800 tums
ID: 2033150 • Letter: 3
Question
3. Consider an AC senerator with a square coil 25.0 cm on a side, with 800 tums of wire rotating with 3600 s.(b) Find the average emf in 4.5 periods. (When you convert rpm to rad, keep the n) rpm in a uniform magnetic field or o 300 T. At time r-o-o.(a) Find the emf at time 1/240 s and Loop (seern end-on) Plux decreasing most rapidly largest positive emf. Flux increasing most rapidly largest negative emf Flux at its most positive value, emf is zero, Flux at its most negative value, emf is Slip rings BrushExplanation / Answer
3. for the given problem
a = 25 cm
n = 800 turns
w = 36000 rpm
B = 0.3 T
t = 0, phi = 0
a. flux through the coil at time t = phi
phi = n*B*a^2*cos(phi)
hence
d(phi)/dt = -nBa^2*sin(phi)*w
hence
EMF = nBa^2*w*sin(phi)
phi = wt
V = nBa^2*w*sin(wt)
V(1/120) = 0 V
V(1/240) = 0 V ( because sin(wt) is 0 for these points)
b. average emf in 4.5 periods = integrate(nBa^2*w*sin(wt)dt) for half time period / half time period
Vav = nBa^2*(1 - cos(w*pi/w)) / (pi/w) = nBa^2*2*w/pi = 800*0.3*2*0.25^2*600*2 = 36000 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.