Sapling Learning A 85.5-kg horizontal circular platform velocity of 1.81 rad/s.
ID: 2033437 • Letter: S
Question
Sapling Learning A 85.5-kg horizontal circular platform velocity of 1.81 rad/s. A monkey drops a 9.31-kg bunch of bananas vertically onto the platform. They hit the platform at 4/5 of its radius from the center, adhere to it there, and continue to rotate with it. Then the monkey, with a mass of 20.9 kg, drops vertically to the edge of the platform, grasps it, and continues to rotate with the platform. Find the angular velocity of the platform with its load. Model the platform as a disk rotates freely with no friction about its center at an initial angular of radius 1.71 m Number rad/sExplanation / Answer
Using angular momentum conservation
Li = Lf
Ii*wi = If*wf
Ii = Moment of inertia of platform = 0.5*Mp*R^2
If = Moment of inertia of (platform + monkey + banana) = 0.5*Mp*R^2 + Mm*R^2 + Mb*(4R/5)^2
wi = initial angular velocity = 1.81 rad/sec
So,
wf = Ii*wi/If
wf = 1.81*(0.5*85.5*R^2)/(0.5*85.5*R^2 + 20.9*R^2 + 9.31*16*R^2/25)
wf = 1.81*0.5*85.5/(0.5*85.5 + 20.9 + 9.31*16*0.04)
wf = 1.112 rad/sec
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.