4.?.-110 points SerCP719P010.soln. Sodium ions (Na+) move at 0.853 m/s through a
ID: 2033727 • Letter: 4
Question
4.?.-110 points SerCP719P010.soln. Sodium ions (Na+) move at 0.853 m/s through a bloodstream in the arm of a person standing near a large magnet. The magnetic field has a strength of 0.258 T and makes an angle of 55.00 with the motion of the sodium ions. The arm contains 105 cm3 of blood with 4.00 x 1020 Na* ions per cubic centimeter. If no other ions magnetic force on the arm? were present in the arm, what would be the 19.P.009.soln. 5. le-110 points A proton moves perpendicularly to a uniform magnetic field ?? at 3.0 107 m/s and exhibits an acceleration of 2.0 x 1013 msn the +x-direction when its velocity is in the +z-direction. Determine the magnitude and direction of the field.Explanation / Answer
chagre of Na+ = 1.6E-19
v= 0.858 m/s, B = 0.257
total number of Na+ ions = 90*2.5E20
force on 1 Na+ = qvBsin(theta)= 1.6E-19*0.858*0.257*sin(55 degrees) = 2.89E-20 N
==> force on the arm =total number of Na+ ion*force on one Na+ ion =90*2.5E20 *2.89E-20 = 650.25 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.