The figure shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-resistan
ID: 2033904 • Letter: T
Question
The figure shows a zero-resistance rod sliding to the right on two zero-resistance rails separated by the distance L = 0.510 m(Figure). The rails are connected by a 13.1-? resistor, and the entire system is in a uniform magnetic field with a magnitude of 0.700 T .
Part A) Find the speed at which the bar must be moved to produce a current of 0.100
A in the resistor. Express your answer using two significant figures.
Part B) Would your answer to part A change if the bar was moving to the left instead of to the right?
Part C) Explain your answer to part B.
Explanation / Answer
here,
resistance , R = 13.1 ohm
L = 0.51 m
magnetic feild , B = 0.7 T
current , I = 0.1 A
A)
let the speed of rod be v
EMF induced , V = B * v * L = I * R
0.7 * v * 0.51 = 0.1 * 13.1
solving for v
v = 3.67 m/s
b)
NO, the answer will not chnage
c)
as on chnaging the direction,
the magnitude of velocity does not change
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.