e. A series RLC circuit is connected to a 140 V AC generator that operates at 95
ID: 2033911 • Letter: E
Question
e. A series RLC circuit is connected to a 140 V AC generator that operates at 95 Hz. In the circuit, R = 4.4 k? and C = 0.55 11F. (25 points) A) Draw and completely label the circuit. B) Determine L such that the current in the LRC circuit is 20.3 mA. C) Using the value determined for L in part A, determine the frequency at which the current in the circuit is maximized. (Of course, this frequency is called the resonant frequency.) partC side of the transformer and the RLC circuit to the secondary side. Our goal is to D) Determine the magnitude of the current that corresponds to the frequency found in E) Design and draw a transformer for the circuit. Connect the generator to the primary iep- the cegs the cireuit, Determnine die ratio of the number of turns from the circuit. Determine the ratio of the number of turns from the primary side to the secondary side.Explanation / Answer
Part E
20.3mA is to be stepped up to 1A as shown. So, ratio of number of turns from primary side to secondary side is Np/Ns = Is/Ip =1A/0.0203A = 49.26
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.