Chapter 11, Problem 028 A 5.68 kg particle-like object moves in a plane with vel
ID: 2034169 • Letter: C
Question
Chapter 11, Problem 028 A 5.68 kg particle-like object moves in a plane with velocity components v - 74.6 m/s and vy- 42.9 m/s as it passes through the point with (x, y) coordinates of (1.45 -8.48) m. Just then, in unit-vector notation, what is its angular momentum relative to (a) the origin and (b) the point (-6.63, -6.63) m? (a) Number (b) Number Click if you would like to Show Work for this question: Qpen Show Work k Units k Units SHOW HINT By accessing this Question Assistance, you will learn while you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor Question Attempts: 0 of 3 used SAVE FOR LATER SUBMIExplanation / Answer
a)
relative to the origin
position vector is r = 1.45 i - 8.48 j
m = 5.68 kg
V = 74.6 m/s i + 42.9 m/s j
angular momentum is J = m*(r X v) = 5.68*(1.45 i - 8.48 j) X ( 74.6 i +42.9 j)
J = 5.68*(62.205 k + 632.608 k) = 3946.5 k hat kg m^2 s^-1
b) relative to the point (-6.63,-6.63)
position vector is r = (-6.63-1.45)i + (-6.63+8.48) j
r = -8.08 i + 1.85 j
J = m*(r X v) = 5.68*(-8.08 i + 1.85 j ) X ( 74.6 i + 42.9 j )
J = 5.68*(-346.63* k - 138.01 k ) = 2752.8 kg m^2 s^-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.