23 of 23 Constants Part A A 2.60-N metal bar, 0.850 m long and having a resistan
ID: 2034394 • Letter: 2
Question
23 of 23 Constants Part A A 2.60-N metal bar, 0.850 m long and having a resistance of 10.02, rests horizontally on conducting wires connecting it to the circuit shown in (Figure 1). The bar is in a uniform, horizontal, 1.60-T magnetic field and is not attached to the wires in the circuit. What is the acceleration of the bar just after the switch S is olosed? Express your answer with the appropriate units 0.905 m Submit Previous Answers Request Answer Incorrect: Try Again: 4 attempts remaining Figure 1 of 1Explanation / Answer
Solution :-
Req = 25 + ( 10 X 10 ) / ( 10 + 10 )
Req = 25 + 100 / 20
Req = 25 + 5
Req = 30 Ohm
the current through 25 Ohm is
i25 = 240 / 30
i25 = 4 A
now the current through the rod is
irod = i25 X 5 / 10
irod = 4 X 5 / 10
irod = 20 / 2
irod = 2 A
the force is " F "
F = irod X L X B
= 2 X 0.850 X 1.60
= 2.72 N
now the acceleration of the bar just after the switch is closed
a = F X g / m
a = 2.72 X 9.8 / 2.6
a = 10.2523 m/sec2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.