3) For this circuit find the value of the load resistor, RL, that will lead to m
ID: 2034397 • Letter: 3
Question
3) For this circuit find the value of the load resistor, RL, that will lead to maximum power transfer to the load, and calculate what the maximum power dissipated in the load will be kn one of e resstors is kn 3 V 4) Find vo(t) for the circuit shown. Lin ()5 (377t 36) A In 5) The current in a 5 mH inductor has the waveform shown. Draw a graph of the voltage across the inductor as a function of time. MA 3 5 5 7 6) The voltage across a 5 ?F capacitor is shown in the graph. Determine the energy stored in the capacitor at t : .Explanation / Answer
Ans)
3)
From figure R1=2k?,R2=1k?,R3=6k?and V=3v
For find RL
R2 and R3 are in series then R4=R2+R3
R4=1+6=7k?
Therefore R4 is parallel to R1
1/R=(1/R4)+(1/R1)
R=(R1R4)/(R1+R4)
=14/9
RTh=1.55k?
For maximum power transfer to RL,
RL=RTh=1.55k?
I=3/(2x1.55x103)
I=9.6x10-4A
Pmax=I2RL
=(9.6x10-4)2x(1.55x10-3)
=1.428x10-9 W
4)
Let R1=40?,R2=40?
R1and R2 are in series
R= R1+R2=80?
Iin(t)=5cos(377t+30)A
Vo(t)=Iin(t)xR
=5cos(377t+30)x80
At t=0
Vo(t)=5cos(30)x80
=346.4V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.