30.0 g of copper pellets are removed from a 300?Coven and immediately dropped in
ID: 2034564 • Letter: 3
Question
30.0 g of copper pellets are removed from a 300?Coven and immediately dropped into 120 mL of water at 20.0 ?C in an
insulated cup.
You may want to review (Pages 530 - 531) .
Part A
What will the new water temperature be?
Express your answer with the appropriate units.
30.0 g of copper pellets are removed from a 300?Coven and immediately dropped into 120 mL of water at 20.0 ?C in an
insulated cup.
You may want to review (Pages 530 - 531) .
Part A
What will the new water temperature be?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
here,
mass of copper , m1 = 30 g = 0.03 kg
mass of water , m = 120 mL = 120 g = 0.12 kg
let the new temprature be T
using conservation of heat energy
m1 * Cw * ( T - 20) = m2 * Cc * ( 300 - T)
0.12 * 4186 * ( T - 20) = 0.03 *385 * ( 300 - T)
solving for T
T = 26.3 degree C
the new temprature is 26.3 degree C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.