A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic fiel
ID: 2034712 • Letter: A
Question
A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 2.86 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 2480 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is (a) in the positive z direction and has a magnitude of 5.04 V/m, (b) in the negative z direction and has a magnitude of 5.04 V/m, and (c) in the positive x direction and has a magnitude of 5.04 V/m? (a) Number (b) Number (c) Number Units Units UnitsExplanation / Answer
Magnetic force
F=qvB =(1.6*10-19)(2480)(2.86*10-3)=1.134848*10-18 N
Force due to electric field
F=QE =(1.6*10-19)(5.04) =8.064*10-19 N
a)
Net force
FNet =1.134848*10-18 +8.064*10-19=1.94*10-18 N
b)
Net force
FNet =1.134848*10-18 -8.064*10-19=3.28*10-19 N
c)
Net force
FNet =sqrt[(1.134848*10-18)2+(8.064*10-19)2] =1.392*10-18 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.