Now Jolon and Terry tackle a problem. A block of mass 1.5 kg is attached to a ho
ID: 2034713 • Letter: N
Question
Now Jolon and Terry tackle a problem. A block of mass 1.5 kg is attached to a horizontal spring that has a force constant of 1.30 x 103 N/m, and is free to slide on a frictionless surface as shown. The spring is compressed to xi =-6.5 cm by pushing on the block, and then the block is released. Find the work done by initially compressing the spring. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. J Find the kinetic energy of the block when it reaches x-: o. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. Find the speed of the block at x # 0. differs from the correct answer by more than 100%, m/sExplanation / Answer
mass m = 1.5 kg
spring constant k = 1.3*10^3
work done by compressing the spring W = -(1/2)*k*xi^2
W = -(1/2)*1.3*10^3*0.065^2 = -2.75 J <<<-------------ANSWER
--------------------
at xi
KEi = 0
at x = 0
KEf = (1/2)*m*v^2
work done as teh block moves from xi to x = 0
W = (1/2)*k*xi^2 = 2.75 J
from work energy relation
work = chnage in KE
W = KEf - KEi
W = KEf
KEf = 2.75 J <<<-------------ANSWER
==========================
kinetic energy at point x = 0 , KEf = (1/2)*m*vf^2 = 2.75
(1/2)*1.5*v^2 = 2.75
v = 1.915 m/s <<<-------------ANSWER
DONE please check the answer. any doubts post in comment box
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.