3. 1 points Giancol6 17 P034 My Notes Ask Your Teacher How much charge flows fro
ID: 2034717 • Letter: 3
Question
3. 1 points Giancol6 17 P034 My Notes Ask Your Teacher How much charge flows from each terminal of a 32.0 V battery when it is connected to a 6.85 ?F capacitor? 4. o/1 points 1 Previous Anaers Giancols 17 P0 My Notes Ask Your Teacher 590 V is applied to a 7400 pF capacitor. How much energy is stored? 12.5 S. 1/2 polnts I Previous Ansaers Giancol6 17 P0S8. My Notes Ask Your Teacher In a television picture tube, electrons are accelerated by thousands of volts through a vacuum. If a television set were laid on its back, would electrons be able to move upward against the force of gravity? Yes No What potential difference, acting over a distance of 1.5 cm, would be needed to balance the downward force of gravity so that an electron would remain stationary? Assume that the electric field is uniformExplanation / Answer
3.
Charge flow in capacitor is given by:
Q = C*V
Q = 6.85*10^-6*32
Q = 219.2*10^-6 C = 219.2 uC
4.
Energy stored in capacitor is given by:
U = 0.5*C*V^2
U = 0.5*7400*10^-12*590^2
U = 1.29*10^-3 J
5.
Using force balance
Fe = Fg
q*E = m*g
Also we know that E = V/d
q*V/d = m*g
V = m*g*d/q
Using known values:
V = 9.1*10^-31 kg*9.81 m/sec^2*0.015 m/(1.6*10^-19 C)
V = 8.37*10^-13 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.