Chapter 13, Problem 010 is partially correct. Try again. Two dimensions. In the
ID: 2035114 • Letter: C
Question
Chapter 13, Problem 010 is partially correct. Try again. Two dimensions. In the figure, three point particles are fixed in place in an xy plane. Particle A has mass ma 3 g. particle B has mass 2.00mA and particle C has mass 3.00mA. A fourth particle D, with mass 4.00mA, is to be placed near the other three particles. What (a) x coordinate and (b) y coordinate should particle D be placed so that the net gravitational force on particle A from particles B, C, and D is zero (d- 16 cm) 5d (a) N (b) NExplanation / Answer
coordinates of the points are:
A:(0,0) m
B:(0,0.16) m
C: (-0.24,0) m
let D be placed at (x,y)
force on A due to B:
vector along the force=(0,0.16)-(0,0)=(0,0.16)
distance=0.16 m
unit vector=(0,0.16)/0.16=(0,1)
force magnitude=G*mA*mB/d^2
=G*mA*2*mA/d^2
=2*G*mA^2/d^2
force in vector notation=F1=(2*G*mA^2/d^2)*(0,1)
force on A due to C:
vector along the force=(-0.24,0)-(0,0)=(-0.24,0)
distance=0.24 m
unit vector=(-0.24,0.)/0.24=(-1,0)
force magnitude=G*mA*mC/(1.5*d)^2
=G*mA*3*mA/(1.5*d)^2
=1.33*G*mA^2/d^2
force in vector notation=F2=(1.33*G*mA^2/d^2)*(-1,0)
total force on A due to B and C=F1+F2
=(G*mA^2/d^2)*(-1.33,2)
force on A due to D should be opposite to this so that total force is zero.
hence force on A due to D=(G*mA^2/d^2)*(1.33,-2)
magnitude of force=(G*mA^2/d^2)*sqrt((1.33^2)+2^2)
=2.4019*G*mA^2/d^2
let distance of D from A be d1.
then force magnitude=G*mA*mD/dq^2
==>2.4019*G*mA^2/d^2=G*mA*4*mA/d1^2
==>d1=1.2905*d
direction of force=(1.33,-2)/sqrt(1.33^2+2^2)
=(0.55374,-0.83269)
hence x and y coordinates are:
1.2905*d*(0.55374,-0.83269)
=(11.434,-17.193) cm
so x coordinate of D=11.434 cm
y coordinate of D=-17.193 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.