PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. (a) The
ID: 2035751 • Letter: P
Question
PRACTICE IT Use the worked example above to help you solve this problem. (a) The sliding bar in the figure has a length of 0.498 m and moves at 1.79 m/s in a magnetic field of magnitude 0.272 T. Using the concept of motional emf, find the induced voltage in the moving rod. 0.243 (b) If the resistance in the circuit is 0.279 ?, find the current in the circuit and the power delivered to the resistor. (Note: The current, in this case, goes counterclockwise around the loop.) 1 0.871 P 0.212 (c) Calculate the magnetic force on the bar magnitude 1.2e-1 direction -X (d) Use the concepts of work and power to calculate the applied force. 1.2e-1 EXERCISE HINTS: GETTING STARTED I I'M STUCK! Suppose the current suddenly increases to 1.60 A in the same direction as before, due to an increase in speed of the bar. (Use the information from the PRACTICE IT part.) (a) Find the emf induced in the rod. new = (b) Find the new speed of the rod. new- m/s Tvne here to search 0Explanation / Answer
part A:
resistance of the wire=0.279 ohms
current=1.6 A
then emf induced=resistance*current
=0.4464 volts
part b:
as emf induced=speed*magnetic field*length
==>0.4464=speed*0.272*0.498
==>speed=0.4464/(0.272*0.498)=3.2955m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.