?.41 44%. 3:03 PM with velocity v-f-n ?, where n is a number (no units). What is
ID: 2035894 • Letter: #
Question
?.41 44%. 3:03 PM with velocity v-f-n ?, where n is a number (no units). What is n? Answer Suhmit All Arawa 10.[1pt] A 144kg astronaut (including space suit) acquires a speed of 2.42m/s by pushin off with her legs from an 1920Kg space capsule. What is the change in speed of the space capsule? (Give your answer as a positive number to 3 significant digits.) Answer 11.[1pt] If the push lasts 0.520s, what is the magnitude of the average force exerted by each on the other? Answer 12. [1pt] Find the speed at which Superman (mass-87.0kg) must fly into a train (massExplanation / Answer
Using momentum conservation:
Pi = Pf
Pi = 0, since initially both astronaut and capsule are at rest
So, Pf = 0
m1*v1 + m2*v2 = 0
v2 = -(m1*v1/m2)
v2 = -144*2.42/1920 = -0.182 m/sec
Change in speed = 0 - (-0.182) = 0.182 m/sec
11
Avg force is given by:
F = dP/dt = m*dV/dt
Using known values:
F = 1920*0.1815/0.520
F = 670.15 N
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.