17. Figure 1 below shows a schematic representation of the experiment used to de
ID: 2035934 • Letter: 1
Question
17. Figure 1 below shows a schematic representation of the experiment used to determine the charge to mass ratio (e/m) of the electron. The magnetic field produced by the Helmholtz coils is B 0.00147 T (pointing out of the page) and the electron beam follows a counter clockwise trajectory or radius r-0.0365 m. Figure 2 is a schematic of the "electron gun" used to accelerate the electrons. What value of the potential difference was used to accelerate electrons if the e/m ratio determined in the experiment is 1.74-10" C/kg? Figure 1. Figure 2. (electron gun) Helmholtz coils Tube Beam (counter clockwise trajectory) electron gun (see Figure 2.) Magnetic field D pointing out of page: a) 200 V b) 300 V c) 350V d) 250 VExplanation / Answer
Using Force balance on electrons:
Fc = Fm
m*v^2/r = q*v*B
v = q*B*r/m
q = e
B = 0.00147 T
r = 0.0365 m
e/m = 1.74*10^11 C/kg
So, Speed of electron will be
v = 1.74*10^11*0.00147*0.0365
v = 9.336*10^6 m/sec
Now Using energy conservation
dPE = dKE
q*dV = m*vf^2/2 - m*vi^2/2
vi = 0 m/sec
vf = v = 9.336*10^6 m/sec
dV = (m/q)*Vf^2/2
Using known values
dV = (9.336*10^6)^2/(2*1.74*10^11)
dV = 250.46 V
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.