A) A tube that has a length of 0.46 m, and that is open from both ends, vibrates
ID: 2035987 • Letter: A
Question
A) A tube that has a length of 0.46 m, and that is open from both ends, vibrates in the second harmonic with a frequency of 1150 Hz. In this situation, the distance from the center of the tube to the closest antinode is:
a
15 cm.
b
3.8 cm.
c
12 cm.
d
7.7cm.
e
zero
B) An ideal gas undergoes an ABCDA cyclic process. The gas initially have a volume of 1 L and a pressure of 1 atm and expands at constant pressure until its volume is 2.5 L, after which it cools to constant volume until its volume is again 1 L. Finally It is heated at constant volume until it returns to its original state. Determine the total work done on the gas and the added heat during the cycle.
a
15 cm.
b
3.8 cm.
c
12 cm.
d
7.7cm.
e
zero
Explanation / Answer
for open tube
use frequency f= nv/4L
here f or n = 2, f = 1150 Hz
so
4L = 2* 340/1150
L = 14.7 cm i.e 15 cm option A
----------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.