Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bicycle generator rotates at 2,000 rad/s, producing an 18.5 V peak emf. It has

ID: 2036050 • Letter: A

Question

A bicycle generator rotates at 2,000 rad/s, producing an 18.5 V peak emf. It has a 48-turn, 1.00 by 3.00 cm rectangular coil in a 0.640 T field. It is driven by a 1.64 cm diameter wheel that rolls on the outside rim of the bicycle tire.

(a)

What is the velocity of the bicycle? (Enter the magnitude in m/s.)

1.64 m/s

(b)

What is the maximum emf (in V) of the generator when the bicycle moves at 10.0 m/s, noting that it was 18.5 Vunder the original conditions?

V

(c)

If the sophisticated generator can vary its own magnetic field, what field strength (in T) will it need at 5.00 m/s to produce a 9.00 V maximum emf?

T

Explanation / Answer

a)

Velocity of the bicycle

V =RW =2000*(0.0164/2) =16.4 m/s

b)

Maximum induced emf

Emax=NBAW =48*0.64*(0.01*0.03)*(10/0.0164/2)

Emax=11.24 Volts

c)

=>B=Emax/NAW =9/(48*0.01*0.03*(5/0.0164/2)

B=1.025 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote