4 Question Details SerCP8 7.P.042. My Notes Ask Your Teacher Use Kepler\'s third
ID: 2036102 • Letter: 4
Question
4 Question Details SerCP8 7.P.042. My Notes Ask Your Teacher Use Kepler's third law to determine how many days it takes a spacecraft to travel in an elliptical orbit from its nearest point, 6720 km from Earth's center, to its farthest point, the Moon, 4.04 x 105 km from Earth's center. Note: The average radius or "semimajor axis" is the average of the distance from Earth's center to the nearest and farthest points on the elliptical orbit. Need Help?ReadTak to a Tuter Show My Work (optional) 5. Question Details SerCP8 8.P.001 My Notes Ask Your Teacher A grinding wheel of radius 0.420 m rotating on a frictionless axle is brought to rest by applying a constant friction force tangential to its rim. The constant torque produced by this force is 71.8 N m. Find the magnitude of the friction force. Need Help? ReadTlik to TuterExplanation / Answer
4)The time period using Kepler's law is given by:
T = 2 pi sqrt (R^3/GM)
D = 4.04 x 10^5 km + 6720 km = 4.11 x 10^5 km
R = 4.11 x 10^8 m/2 = 2.06 x 10^8 m
T' = 2 pi sqrt [(2.06 x 10^8)^3/(6.67 x 10^-11 x 5.98 x 10^24)] = 9.297 x 10^5 s
T' = 9.297 x 10^5 s = 10.76 days
T = T'/2 = 10.76/2 = 5.38 days
Hence, T = 5.38 days
5)we know that
Torque = F r
F = T/r = 71.8/0.42 = 170.95 N
Hence, F = 171 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.