Problem# 6 An iceboat in figure#6 initially at rest is moved by a blowing wind.
ID: 2036246 • Letter: P
Question
Problem# 6 An iceboat in figure#6 initially at rest is moved by a blowing wind. 8s after the icebot is released, it moves to the right at a velocity of 9.0 m/s. the combined mass of the iceboat and rider is 230 kg and the coefficient of friction between the iceboat and the ice is 0.35. a) Find the reaction of the ground on the iceboat b) Find the acceleration of the iceboat c) Determine the friction force between the iceboat and the ground d) Determine the constant horizontal force of the wind Fw needed to move the iceboat. Figure#6Explanation / Answer
part a:
reaction of the ground on the ice boat=weight of the boat and rider
=230*9.8=2254 N
part b:
initial speed=0
time=8 seconds
final speed=9 m/s
then acceleration=(final speed-initial speed)/time
=1.125 m/s^2
part c:
friction force=friction coefficient*normal force
=0.35*2254
=788.9 N
part d:
constant horizontal force=friction force+total force on the boat
=788.9+mass*net accelertion
=788.9+1.125*230
=1047.7 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.