The electric field at the point x-10.0 cm and y = 0 points in the positive x dir
ID: 2036721 • Letter: T
Question
The electric field at the point x-10.0 cm and y = 0 points in the positive x direction with a magnitude of 10.0 N/C. At the point x-15.0 cm and y = 0 the electric field points in the positive x direction with a magnitude of 15.0 N/C. Assume that this electric field is produced by a single, point charge (a) Find the location of the point charge. (x, y)s ( 10.1 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. cm (b) Find the sign and magnitude of its charge 2.36-11X Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. CExplanation / Answer
Given
electric field at x = 10 cm, y= 0 cm is 10 N/C and
electric field at x = 15 cm,y= 0 cm is 15 N/C
and the field is directed in the positive x direction
to satisfy the above conditions the point of location of the point charge should be beyond (15,0)cm let it is x cm from origin and the charge is -ve
we know for +ve charge the field lines are radially outward and -ve charge the field lines are radially inward
we know tha electric field is E = kq/r^2
a)
E1 = kq/(x-0.1)^2 =10 N/C
E2 = kq/(x-0.15)^2 = 15 N/C
E1/E2 = (x-0.15)^2 /(x-0.1)^2 = 10/15
solving for x , we get x = 12.75 cm , x = 37.25 cm
the point x = 12.75 cm is not possible (it does not satisfy the given condition)
b) E1 = kq/(x-0.1)^2 =10 N/C
10 = 9*10^9*q/(0.3725 -0.1)^2
q = 82.50*10^-12 C
q = 82.50 pC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.