chapter 24 part 1 1. The maximum magnetic field strength of an electromagnetic f
ID: 2037068 • Letter: C
Question
chapter 24 part 1
1. The maximum magnetic field strength of an electromagnetic field is 445.8×106 T . Calculate the maximum electric field strength in kV/m if the wave is traveling in a medium in which the speed of the wave is 0.67c.
2. What is the intensity of an electromagnetic wave with a peak electric field strength of 140.8 V/m?
3. Electromagnetic radiation having a 23.6 m wavelength is classified as infrared radiation. What is its frequency in 1013Hz?
4. Find the intensity of an electromagnetic wave having a peak magnetic field strength of 6.73×109 T? Give your answer in milliwatts per square meter.
Explanation / Answer
1.
Bmax = 445.8*10^-6 T
v = 0.67c
We know that
E/B = v
E = B*v
E = 445.8*10^-6*0.67*3*10^8 = 89605.8 V/m
E = 89.605 kV/m
2.
Intensity is given by:
I = e0*c*E0^2/2
Using given values
I = 8.85*10^-12*3*10^8*140.8^2/2
I = 26.32 W/m^2
3.
lambda = c/f
f = c/lambda = 3*10^8/(23.6*10^-6)
f = 1.27*10^13 Hz
4.
I = c*B0^2/(2*u0)
I = 3*10^8*(6.73*10^-9)^2/(2*4*pi*10^-7)
I = 5.41*10^-3 W/m^2
I = 5.41 mili-Watts/m^2
Please Upvote.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.