6. 12 points YF14 32.P.035. My Notes Ask Your Teach A satellite 560 km above the
ID: 2037081 • Letter: 6
Question
6. 12 points YF14 32.P.035. My Notes Ask Your Teach A satellite 560 km above the earth's surface transmits sinusoidal electromagnetic waves of frequency 95.1 MHz uniformly in all directions, with a power of 24.0 kW a) What is the intensity of these waves as they reach a receiver at the surface of the earth directly below the satellite? W/m2 (b) What are the amplitudes of the electric and magnetic fields at the receiver? Emax Bmax N/C (c) If the rcer has a totally absorbing panel measuring 12.0 cm by 39.0 cm oriented with its plane perpendicular to the direction the waves travel, what average force do these waves exert on the panel? Is this force large enough to cause significant effects? O Yes O NoExplanation / Answer
A) Intensity, I = P/A = 24000/ 4 pi x 5600002 = 6.09 x 10-9 W/m2
B) Emax = (2I/ eoc)1/2 = (2 x 6.09 x 10-9/ 8.85 x 10-12 x 3 x 108)1/2 = 2.14 x 10-3 N/C
Bmax = Emax/ c = 7.14 x 10-12 T
C) F = P A = (I/c) ab = (6.09 x 10-9/3 x 108) x 0.12 x 0.39 = 9.5 x 10-19 N
D) No
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.