Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Early black-and-white television sets used an electron beam to draw a picture on

ID: 2037163 • Letter: E

Question

Early black-and-white television sets used an electron beam to draw a picture on the screen. The electrons in the beam were accelerated by a voltage of 3.0 kV; the beam was then steered to different points on the screen by coils of wire that produced a magnetic field of up to 0.70 T .

A) What is the speed of electrons in the beam?

B) What acceleration do they experience due to the magnetic field, assuming that it is perpendicular to their path? What is this acceleration in units of g?

C) If the electrons were to complete a full circular orbit, what would be the radius?

Explanation / Answer

a) Using conservation of energy:

K.E. = P.E.
1/2 m v2 = e*Voltage
v = (2*e*Voltage/m)0.5
v=(2*1.76 x 1011*3000)0.5

=32496153.62 m/s
b) F = q v B
m a = q v B
a = q v B / m

a=1.76 x 1011*32496153.62*0.7

=4.0035*1018m/s2

=4.081*1017g

c) a = v2 / r

r=2.63869*10-4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote