A military helicopter on a training mission is flying horizontally at a speed of
ID: 2037194 • Letter: A
Question
A military helicopter on a training mission is flying horizontally at a speed of 70.0 m/s when it accidentally drops a bomb (fortunately, not armed) at an elevation of 440 m . You can ignore air resistance.
A.) How much time is required for the bomb to reach the earth?
B.) How far does it travel horizontally while falling?
C.) Find the horizontal component of the bomb's velocity just before it strikes the earth.
D.) Find the vertical component of the bomb's velocity just before it strikes the earth.
E.) If the velocity of the helicopter remains constant, where is the helicopter when the bomb hits the ground?
Explanation / Answer
a) t = sqrt [2 h / g] = sqrt [2 * 440 / 9.8]
time required = 9.47 s
b) horizontal distance = vix * t = 70 * 9.47
= 663 m
c) horizontal component of the bomb's velocity
= 70 m/s
d) vertical component = sqrt [2 g h] = sqrt [2 * 9.8 * 440]
= 92.86 m/s
e) helicopter is above the position of the bomb
helicopter distance = 663 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.