Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

13. A circular coil of radius 8 em is made of 300 turns of copper wire. The coil

ID: 2037265 • Letter: 1

Question

13. A circular coil of radius 8 em is made of 300 turns of copper wire. The coil has a total resistance of 5 ?. A uniform magnetic field of 2.5 T points into the copper wire in the page as (a) The magnitude of the magnetic field is kept constant, but the direction is changed from the position shown in the diagram by 90, so the field ends up pointing to the right, in 0.25 Calculate the magnitude of the average induced emf in the coil during this process (5 points) (b) Find the average current that flows in the coil during the process in (a). (3 points) (c) If the coil is rotated at 50 revs with the axis of rotation perpendicular to the magnetic field, find the maximum induced emf in the coil. (4 points) (d) In the setup shown in the diagram, points A and B are stretched in O.1 s in opposite directions, so that the circle becomes a straight line. Calculate the average current during this stretching. The magnetic field points into the page during this process. (4 points) ?????? ??????

Explanation / Answer

According to the concept of the electro magnetic induction

Given that

Radius of the loop r=0.08 m

Resistance R=5 ohm

Magnetic field B=2.5T

Number of turns N=300 turns

Now we find the average induced emf

The average induced emf e=NBA/t

=300*2.5*3.14*0.08^2/0.25

=60.3 v

Now we find the average current

The average current i=e/R=60.3/5

=12.06 A

Now we find the maximum induced emf in the coil

The maximum induced emf e=1/2*B*w^2*r=

=1/2*2.5*50^2*0.08

=250 v

Now we find the average current

The average current i=e/R=250/5=50 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote