When we are asked how much of single material we have there are three common way
ID: 2037427 • Letter: W
Question
When we are asked how much of single material we have there are three common ways to answer. We can give the mass (or weight), the volume or give the number of moles.
The specific heat capacity of Gold (Au) is 129
.
The density of Au is 0.0193
.
The molar mass of Au is 0.196967
.
(A) How much energy is required to raise the temperature of 1 kg of Au 1°C? Energy =
(For water it is 4186 J.)
(B) How much energy is required to raise the temperature of 1 cm3 of Au 1°C? Energy =
(For water it is 4.186 J.)
(C) How much energy is required to raise the temperature of 1 mole of Au 1°C? Energy =
(For water it is 75.41 J.)
Explanation / Answer
A) energy required is Q = m*S*dT = 1*129*1 = 129 J
B) energy required is Q = m*S*dT
mass m = density * Volume
m = 0.0193*1 = 0.0193 kg
then
Q = 0.0193*129*1 = 2.4897 J
C) Q = m*s*dT
mass is m = n*M = 1*0.196967 = 0.196967 kg
then
Q = m*S*dT = 0.196867*129*1 = 25.4 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.