Chapter 12, Problem 039 For the stepladder shown in the figure, sides AC and CE
ID: 2037604 • Letter: C
Question
Chapter 12, Problem 039 For the stepladder shown in the figure, sides AC and CE are each 2.86 m long and hinged at C. Bar BD is a tie-rod 0.783 m long, halfway up. A man weighing 923 N climbs 2.15 m along the ladder. Assuming that the floor s frictionless and neglecting the mass of the ladder, find (a) the tension in the tie-rod and the magnitudes of the forces on the ladder from the floor (b) A and (c) E. (Hint: Isolate parts of the ladder in applying the equilibrium conditions.) (a) Number (b) Number (c) Number Units Units Units Click if you would like to Show Work for this question: Qpen Show Work acvPolicy I ?2000-2018JohnWilevasors..inc. All Rights Reserved. A Division of 20hr Alex asons-tne Version 4.24.5Explanation / Answer
Angle CAE = Angle CBD =cos^-1(0.5*0.783/ 0.5*2.86) = 74.11 degrees and AE = BD*CA/CB = 1.566m
About A, net moment is zero. So, 2.15cos74.11 * 923 = Re * 1.566
So, reaction at E = 346.95 N
Ra + Re = 923N.
So, Ra = reaction at A = 576 N
About C, net moment on CE = 0 = Re* CE cos74.11 = T* CD sin74.11
So, tension in the tie-rod T = 197.53N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.