How much charge passes through the starter motor? Express your answer with the a
ID: 2037641 • Letter: H
Question
How much charge passes through the starter motor? Express your answer with the appropriate units The starter motor of a car engine draws a current of 110 A from the battery. The copper wire to the motor is 4.80 mm in diameter and 1.2 m long. The starter motor runs for 0.850 s until the car engine starts 129 Submit Previous Answers Request Answer X Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining Part B How far does an electron travel along the wire while the starter motor is on? Express your answer with the appropriate units 0.70 mm Submit Previous Answers Request Answer X Incorrect; Try Again; 5 attempts remainingExplanation / Answer
A) Charge passes through the starter motor is Q = i*t = 110*0.85 = 93.5 C
B) Distance travelled is D = speed*time taken
speed of the electron is vd = i/(n*e*A)
n is the free electron density of copper = 8.49*10^28 electrons/m^3
e is the charge on electron = 1.6*10^-19 C
A = pi*r^2 = 3.142*(2.4*10^-3)^2 = 1.81*10^-5 m^2
Vd = 110/(8.49*10^28*1.6*10^-19*1.81*10^-5) = 4.47*10^-4 m/s
D = Vd*t = 4.47*10^-4*0.85 = 3.8*10^-4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.