Problem 10.56 Part A jumping ability A 0 40 mg flea, jumping straght up, would r
ID: 2037748 • Letter: P
Question
Problem 10.56 Part A jumping ability A 0 40 mg flea, jumping straght up, would reach a height of 40 em if there were no air resistance In reality, air resistance limits the height to 20 em What is the flea's kinetic energy as it leaves the ground? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. ax.10 K Value Units X Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining Your answer does not have the correct dimensions Part B At its highest point, what fraction of the instial konetic energy has been converted to potential energy?Explanation / Answer
Part A -
m = 0.40 mg = 0.40 x 10^-3 kg
h = 40 cm = 0.40 m
Kinetic energy of the flea's when it leaves the ground = potential energy at a height of h meter
= m*g*h = 0.40 x 10^-3 x 9.8 x 0.40
= 1.568 x 10^-3 J = 1.6 x 10^-3 J
Part B -
At the heighest point, total kinetic energy is converted into the potential energy.
So, fraction of kinetic energy converted into potential energy = 1.0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.