To monitor the breathing of a hospital patient, a thin belt is girded around the
ID: 2037826 • Letter: T
Question
To monitor the breathing of a hospital patient, a thin belt is girded around the patient's chest as in the figure below. The belt is a 190-turn coil. When the patient inhales, the area encircled by the coil increases by 45.0 cm2. The magnitude of Earth's magnetic field is 50.o HT and makes an angle of 25.5° with the plane of the coil. Assuming a patient takes 2.10 s to inhale, find the magnitude of the average induced emf in the coil during that time Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. uV Coil Need Help?ReadIt Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
emf= -N (d/dt)(BAcos(phi))
N=turns the coil makes
B=electric Field
A=area
Everything is constant except "A" so our "emf" equation becomes;
emf = - N(dA/dt)BCos(phi)
N = 190
dA/dt = .0045/2.1 m^2/s
B = 50x10^-6 T
phi = 90 – 25.5 = 64.5 deg (angle in formula is w.r.t to surface "normal", not surface plane)
Just plug & chug, we get:
|emf| = 8.76 x 10-6 V
= 8.76 uV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.