Focal length of a converging lens is 9.7 cm. A candle is placed 29cm from the le
ID: 2037928 • Letter: F
Question
Focal length of a converging lens is 9.7 cm. A candle is placed 29cm from the lens. What is the distance between the image of the lenths in cm
all AT&T; ? 11:20 PM 1200M * 12%O LIATES Meme Remaining Tre 8 minutes, 04 seconds. Cuestion Completion s us QUESTION Speed QUESTION 2 What is the citical angetorige Vacing fom a nedum athinderten af 1 78 in index 1. Call the angle indars, but do no QUESTIONS Agencions for all ingeboundary spartner and artista neve is what is the remotion in this that interit Cu Sud suutse and advice O Type here to search O e9 DELL OOOExplanation / Answer
f = focal length = 9.7 cm
do = object distance = 29 cm
di = image distance = ?
Using the lens equation
1/di + 1/do = 1/f
1/di + 1/29 = 1/9.7
di = 14.6 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.