A young 35kg ice hockey goalie, originally at rest, catches a 0.135 kg hockey pu
ID: 2038263 • Letter: A
Question
A young 35kg ice hockey goalie, originally at rest, catches a 0.135 kg hockey puck slapped at him at a speed of 35.5 m/s. In this problem take the original direction of the puck as positive.
1) Suppose the goalie and the ice puck have an elastic collision and the puck is reflected back in the direction from which it came. What would the final velocity of the puck , in meters per second, be in this case?
2) Suppose the goalie and the ice puck have an elastic collision and the puck is relgected back in the direction from which it came. What would the final velocity, in meters per second, of the goalie be in this case.
Please show all work and use the elastic collision formulas to solve this problem, this is driving me crazy and I can not figure out how to do this problem. Thanks for your help in advace.
Explanation / Answer
In a perfectly elastic collision
Using momentum conservation
Pi = Pf
m1V1i + m2V2i = m1V1f + m2*V2f
given that m1 = 0.135 kg & m2 = 35 kg
V1i = 35.5 m/sec
V2i = 0
0.135*35.5 + 0 = 0.135*V1f + 35*V2f = 4.7925
Now other condition of the elastic collisions is that
V1f - V2f = V2i - V1i
V1f - V2f = 0 - 35.5
V1f - V2f = -35.5
0.135*V1f + 35*V2f = 4.7925?
Now Solving both equation
Multiply equation 1 with 35 and Add both of them
35.135*V1f = (-35.5*35 + 4.7925)
V1f = (-35.5*35 + 4.7925)/35.135 = -35.227 m/sec
V1f = -35.227 m/sec (-ve sign means ball is reflected backward)
V2f = V1f + 35.5
V2f = -35.227 + 35.5 = 0.273 m/sec
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.