Chapter 11, Problem 087 Multiple-Concept Example 11 reviews the concepts that ar
ID: 2038329 • Letter: C
Question
Chapter 11, Problem 087 Multiple-Concept Example 11 reviews the concepts that are important in this problem. What is the radius of a hydrogen-filled balloon that would carry a load of 7910 N (in addition to the weight of the hydrogen) when the density of air is 1.29 kg/m3, and the density of hydrogen is 0.0899 kg/m3? Number Units The number of significant digits is set to 3; the tolerance is +/-3% By accessing this Question Assistance, you will learn white you earn points based on the Point Potential Policy set by your instructor. Points available only if you or less.Explanation / Answer
The weight of the load Fg = 7910 N
The density of air ?air = 1.29 kg/m3
The density of hydrogen ?H = 0.0899 kg/m3
From Bernoulli's theorem
V?air g = mg + Fg
V?airg = V?Hg + Fg
V(?air- ?H) g = Fg
Then the volume of the balloon is
V = Fg / (?air - ?H) g
= (7910 N) / [(1.29 kg/m3 - 0.0899 kg/m3)(9.8 m/s2)]
= 672.62m3
_________________________________________________________
The volume of the ballon is
V = (4/3)?r3
Therefore the radius of the balloon is
r = [3V/4?]1/3
= [(3)(672.62m3)/(4?)]1/3
= 4.435 m
= 4.43 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.