3. 114 points |I Previous Answers Tipler 14.P057 My Notes Ask Your Teacher An ob
ID: 2038345 • Letter: 3
Question
3. 114 points |I Previous Answers Tipler 14.P057 My Notes Ask Your Teacher An object of mass 2.0 kg is attached to the top of a vertical spring that is anchored to the floor. The unstressed length of the spring is 6.9 cm and the length of the spring when the object is in equilibrium is 5.1 cm. When the object is resting at its equilibrium position, it is given a sharp downward blow with a hammer so that its initial speed is 0.30 m/s. (a) To what maximum height above the floor does the object eventually rise? 1.285 X cm (b) How long does it take for the object to reach its maximum height for the first time? 404 c) Does the spring ever become unstressed? (d) what minimum initial speed must be given to the object for the spring to be unstressed at some time? cm/sExplanation / Answer
energy stored in the spring = mgh = 2*0.018m*9.8 = 0.3528 J = 1/2. k . (0.018^2) => k = 2177.77
kinetic energy imparted = 1/2mv^2 = 1/2*2*0.09 = 0.09
total = 0.4428 J
energy at top = mgH+ 1/2 k (H - 0.018)^2 = 19.6 H +1088.885*(H-0.018)^2-0.4428 = 0
H = 0.02176 m
which from the floor is H+0.051 =0.07276 m = 7.276 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.