File Edit View History Bookmarks People Window Help @* 29% D Mon 8:35 PM a My Ma
ID: 2038416 • Letter: F
Question
File Edit View History Bookmarks People Window Help @* 29% D Mon 8:35 PM a My MasteringPhysics: Homework 10 Secure http's.//session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemiD 94319945 Homework 10 Problem 22.81 8 of 19 in Treating a lightning bolt as a long, thin wire, calculate the magritude of the magnetic field produced by such a bolt of lightning at a distance of 38 m A powerful bolt of lightning can carry a current of es 220 kA Express your answer using two significant figures B12 mT Answer Requested ea nswer Part 8 nt If two such tits strike simultaneously at a distance of 38 m from each other, what is the magnatic force per meter exerted by one boit on the other? Express your answer using two significant figures. tings Tools kN/m Submit Previous Answers Request AnswerExplanation / Answer
B = uo*I / 2?r
where uo = 4? * 10-7
B = 4? * 10-7*220*1000 / 2?*38
B = 1.1578e-3 Tesla
or B = 1.1578 mT
For two bolts,
B = uoI1I2 / 2?r here r = 38 m
I1 = I2 = 220*1000 amps
solving it we get
B = 254.736 T
so, force per unit length
F = ILB
F/L = IB
F/L = 220*254.736
F/L = 56041.92 kN/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.