22. If your mass is M = 70kg, and your car is traveling at a constant speed of V
ID: 2038448 • Letter: 2
Question
22. If your mass is M = 70kg, and your car is traveling at a constant speed of V = 20m/s what is the magnitude of the normal force FN exerted on you by the car seat as you drive past the bottom of the hill. (At the time your car is at the bottom of the valley)
A. FN = 980 N
B. FN = 1021 N
C. FN= 1386 N
D. FN = 1462 N
E. FN = 1525 N
At an amusement park, some physics students are on a ride where they stand against the wall in a cylindrical apparatus that begins to rotate around its center. Once they are moving fast enough the floor drops and they “stick” to the wall due to friction. The radius of the cylinder is R = 3.5 m and the minimum speed the ride must move the people at to keep them from sliding down the wall is 10 m/s.
25.What is the coefficient of static friction between the student and wall?
A. 0.34
B. 0.42
C. 0.54
D. 0.61
E. 0.78
Suppose you are driving through a valley whose bottom has a circular shape (see the picture below). The radius of the circle is R = 40m.Explanation / Answer
Only one question can be posted as per chegg guidelines
22.
the magnitude of the normal force FN exerted on you by the car seat as you drive past the bottom of the hill is given by
FN =mg +mV2/R
FN=70*9.81 +70*202/40
FN=1386 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.