A person with a radio-wave receiver starts out equidistant from two FM radio tra
ID: 2038769 • Letter: A
Question
A person with a radio-wave receiver starts out equidistant from two FM radio transmitters A and B that are 11.0 m apart, each one emitting in-phase radio waves at 94.5 MHz . She then walks so that she always remains 50.0 m from transmitter B. Limit your solution to the cases where 50.0m?x?65.0m.
For what values of x will she find the radio signal to be maximally enhanced?
Express your answers in increasing order to three significant figures, separated by commas.
For what values of x will she find the radio signal to be cancelled?
Express your answers in increasing order to three significant figures, separated by commas.
50.0 mExplanation / Answer
for maximally enhanched,
path diff , delta(x) = n lambda
where n = 0 ,1 ,2 ,3 ......
lambda = c / f = (3 x 10^8 m) / (94.5 x 10^6 m/s)
= 3.175 m
x - 50 = 0 or 3.175 Or 6.35 Or 9.525 m
x = 59 m , 53.175 m, 56.35 m, 59.525 m .....Ans
for minimally,
delta(X) = (2n + 1) lambda /2
n = 0 , 1 , 2 , 3....
x - 50 = 1.5875, 4.7625, 7.9375
x = 51.5875 m , 54.7625 m , 57.9375 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.