16. A force of 6N acts on a charge of 3 uC when it is placed in a uniform electr
ID: 2038778 • Letter: 1
Question
16. A force of 6N acts on a charge of 3 uC when it is placed in a uniform electric What is the magnitude of the electric field? a) 18x106 N/C b) 2x106 N/C c) 0.5x106 N/C d) 130x10 N/C 17. If a point charge is located at the center of a cube and the electric flux through one face of the cube is 5 Nm2/C, what is the total flux leaving the cube? a) 5 Nm2/ b) 20 Nm2/c c) 25 Nm2/C d) 30 Nm2/C 18. The change in electric potential energy. U,- U, is the work done on a charge by the electric force as it moves from point a to point b. a) true b) false 19. If a particle with a charge of 2 C moves through a potential difference of 12 V, its change in kinetic energy will have a magnitude: a) 12J b) 24J c)6] d) 1/6J 20. If a charge of 12 ?C is located 5 cm from a charge of 6.5 ?C, the potential energy of this arrangement is: a) 1.4x10J b) 2.8x10-5] c) 14J d) 281 JExplanation / Answer
16) F = qE
E = F/q = 6/3*10^-6 = 2*10^6 N/C
17) Electric flux throuh one face = 5 Nm^2/C
Electric flux throuh SIX face = 5*6 = 30 Nm^2/C
18) true
19)change in KE = qV = 2*12 = 24 J
20) PE = kq1q2/r
= 9*10^9*12*10^-6*6.5*10^-6 / 0.05
= 14.04 J
option C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.