5. 0/1 points | Previous Answers SerPSE9 12. P035 A 2.10-m-long cylindrical stee
ID: 2038823 • Letter: 5
Question
5. 0/1 points | Previous Answers SerPSE9 12. P035 A 2.10-m-long cylindrical steel wire with a cross-sectional diameter object of mass m 5.65 kg is hung from one end of the wire and an object of mass m2- 3.30 kg from the other en shown in the figure below. The objects are released and allowed to move freely. Compared with its length before the were attached, by how much has the wire stretched while the objects are in motion? My Notes O Ask You of 4.00 mm is placed over a light, frictionless pulle Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each s carefully. mm Need Help? Read It 3-11 points SerPSE9 12.P.036 My Notes Ask You Review Problem. A 28.0 kg hammer strikes a steel spike 2.60 cm in diameter while moving with speed of 25.0 m/s.Explanation / Answer
on m1: 5.65g - T = 5.65 a .... (i)
on m2: T - 3.30g = 3.30 a .... (ii)
(i)+(ii) =. 5.65g - 3.30g = (5.65 + 3.30) a
a = (2.35 x 9.8) /(8.95) = 2.57 m/s^2
T = 3.30 (a + g) = 40.9 N
Stress = Y ( strain)
T / A = Y ( deltaL / L )
(40.9) / (pi (2 x 10^-3)^2) = (20 x 10^10) (deltaL / 2.10)
deltaL = 3.41x 10^-5 m
= 0.034 mm ......Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.