It is claimed that some professional baseball players can see which way the ball
ID: 2038893 • Letter: I
Question
It is claimed that some professional baseball players can see which way the ball is spinning as it travels toward home plate. One way to judge this claim is to estimate the distance at which a batter can first hope to resolve two points on opposite sides of a baseball, which has a diameter of 0.0738 m. (a) Estimate this distance, assuming that the pupil of the eye has a diameter of 2.00 mm and the wavelength of the light is 490 nm in vacuum. (b) Considering that the distance between the pitcher's mound and home plate is 18.4 m, can you rule out the claim based on your answer to part (a)? (a) Number Units CEX the tolerance is +/-6%Explanation / Answer
a) The minimum angular seperation of the points must be = theta min
theta min = 1.22 lambda / D
where, lambda = 490 nm and D= 2.0*10-3 m
1.22*490*10-9 /2*10-3
= 3.0*10-4 rad
The distance between which the points can be resolved
L = y /thetamin = 0.0738 m./ 3.0*10-4 = 246.90 m
b) NO
As the distance between the home plate and pitcher's =18.4m, the claim cannot be ruled out.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.