An 107-mm-focal-length lens is used to focus an image on the sensor of a camera.
ID: 2038898 • Letter: A
Question
An 107-mm-focal-length lens is used to focus an image on the sensor of a camera. The maximum distance allowed between the lens and the sensor plane is 134 mm . How far in front of the sensor should the lens (assumed thin) be if the object to be photographed is 10.0 m away from the lens? Follow the sign conventions. How far in front of the sensor should the lens (assumed thin) be if the object to be photographed is 3.0 m away from the lens? Follow the sign conventions. How far in front of the sensor should the lens (assumed thin) be if the object to be photographed is 1.0 m away from the lens? Follow the sign conventions. What is the closest object this lens could photograph sharply? Follow the sign conventions.
Explanation / Answer
f = 107 mm = 10.7 cm = 0.107 m
q_max = 134 mm = 0.134 m
1. object distance, p = 10 m
1/f = 1/p + 1/q
1/0.107 = 1/10 + 1/q
q = 0.108 m Or 108 mm .....Ans
2. p = 3 m
1/0.107 = 1/3 + 1/q
q = 0.111 m Or 111 mm .....Ans
3. 1/0.107 = 1/1 + 1/q
q = 0.120 m Or 120 mm .....Ans
4. q = 0.134 m
1/0.107 = 1/p + 1/0.134
p = 0.531 m Or 53.1 cm ....Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.