Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The skiing duo of Brian (84 kg) and Ashley (42 kg) is always a crowd pleaser. In

ID: 2039126 • Letter: T

Question

The skiing duo of Brian (84 kg) and Ashley (42 kg) is always a crowd pleaser. In one routine, Brian, wearing wood skis, starts at the top of a 222-m-long, 23o slope. Ashley waits for him halfway down (i.e., at 111 meters from the top of the slope). As he skis past, she leaps into his arms and he carries her the rest of the way down the slope. (Note: The coefficient of kinetic friction between wood skis and snow is 0.04, and g = 10 m/s2)



What is Brian's speed after descending 111 meters (i.e. just before Ashley leaps into his arms)? (Hint:Draw the Free Body Diagram to find acceleration and then, use kinematics!)
m/s


What is the final velocity just after Ashley lands in Brian's arms? (Hint: Do a balance of momentum!)
m/s


What is their speed at the bottom of the slope? (Hint: Use kinematics again!)
m/s

A: 11.9 B: 15.8 C: 21.1 D: 28.0

Explanation / Answer

Given,

mB = 84 kg ; mA = 42 kg ; L = 222 m ; theta = 23 deg ; d = 111 m ;uk = 0.04

we know that

Fnet = ma = mg sin(theta) - uk m gcos(theta)

a = g sin(theta) - uk g cos(theta)

a = 10(sin23 - 0.04 x cos23) = 3.54 m/s^2

from eqn of motion

v^2 = u^2 + 2 a S

v = sqrt (0 + 2 x 3.54 x 111) = 28.0 m/s

Hence, (D)28.0 m/s

from conservation of momentum

Pi = Pf

84 x 28 = (84 + 42) vf

vf = 18.7 m/s

Hence, (D)18.7 m/s

again using eqn of motion

v^2 = u^2 + 2 a S

v = sqrt (18.7^2 + 2 x 3.54 x 111) = 33.7 m/s

Hence, (B)33.7 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote