The capacitor in the figure below is designed to filter low-frequency signals, i
ID: 2039342 • Letter: T
Question
The capacitor in the figure below is designed to filter low-frequency signals, impeding their transmission between circuits.
(a) What capacitance is needed to produce a 173 k? reactance at a frequency of 207 Hz? nF (b) What would its reactance be at 1.00 MHz? ?
(b) What would its reactance be at 1.00 MHz?
(c) What are the implications of your answers to (a) and (b)? (Select all that apply.)
The capacitor does not do what it is designed to do.
Reactance is larger at high frequencies.
The capacitor does what it is designed to do.
Low frequencies transmit better than high ones.
Reactance is smaller at high frequencies.
High frequencies transmit better than low ones.
Circuit Circuit SignalExplanation / Answer
Capacitive Reactance Xc = 1/2*pi*f*C
a) C = 1 / 2*pi*f*Xc
C = 1 / 2*pi*207*173*1000 ( 173 kohm = 173*1000 ohm)
C = 4.444 nF or 4.444e-9 F
b) Xc = 1/ 2*pi*1e6*4.444e-9
Xc = 35.813 ohm
c) Correct options are : Reactance is smaller at high frequencies , High frequencies transmit better than low ones. , The capacitor does what it is designed to do
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.