Name: Third Test - Bomus, Page 2 of Apr 12 2018 1. As a snowboarder descends a m
ID: 2039916 • Letter: N
Question
Name: Third Test - Bomus, Page 2 of Apr 12 2018 1. As a snowboarder descends a mountain slope, combine to exert a net force of 320N in the downhi of work on her during of her mountain at a 65.0° angle from the direction (1) (2 points) Over what distance does she travel? escends a mountain slope, gravity, the normal force, and friction het torce of 320N in the downhill direction. The net force does 4700J one segment of her descent. Her path cuts across the face of the of the net force. 2 points) By how much did her kinetic energy change during this segment? (III) (2 points) If her mass is 65.3kg and her speed at the begining of the segment was 8.00 m%, what's her final speed after finishing the segment?Explanation / Answer
1. (A) W = F.d
4700 = (320) d
d = 14.7 m
(B) Work - energy theorem,
Work done = change in KE = 4700 J
(c) change in KE = m (vf^2 - vi^2) /2
(65.3) (v^2 - 8^2) /2 = 4700
v = 14.4 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.