A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 274 W/m2.
ID: 2039930 • Letter: A
Question
A linearly polarized electromagnetic wave has an average intensity of 274 W/m2. This wave is directed towards two ideal polarizers (in real polarizers, transmission is also effected by reflection and absorption). Polarizer A is oriented with its transmission axis at an angle of 1 37.3° with the incident electric field. Polarizer B has its axis at an angle of ?2 60.5° with the incident electric field, as shown in the figure. View Along Axis What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer Sideview Submit Answer Tries 0/15 What is the average intensity of the wave after it passes through polarizer Submit Answer Tries 0/15Explanation / Answer
Intensity of linearly polarized wave I1 = 274 W/m^2
Using Malus's law:
when light passes thorugh 1st polarizer, Intensity will be
I2 = I1*(cos A1)^2
A1 = 37.3 deg
I2 = 274*(cos 37.3 deg)^2 = 173.38 W/m^2
Part B
After that when light passes thorugh 2nd polarizer, Intensity will be
I3 = I2*(cos A2)^2
A2 = 60.5 - 37.3 = 23.2 deg
I3 = 173.38*(cos 23.2 deg)^2
I3 = 146.47 W/m^2
Part C
If polarizar are reversed than
I3 = I2*(cos B1)^2*(cos B2)^2
B1 = 60.5 deg
B2 = 23.2 deg
I3 = 274*(cos 60.5 deg)^2*(cos 23.2 deg)^2
I3 = 56.13 W/m^2
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.