10%) Problem 7: A young 45 kg ice hockey goalie, originally at rest, catches a 0
ID: 2040060 • Letter: 1
Question
10%) Problem 7: A young 45 kg ice hockey goalie, originally at rest, catches a 0.155 kg hockey puck slapped at him at a speed of 35 m/s. In this problem, take the original direction of the puck as positive ? 50% Part (a) Suppose the goalie and the ice puck have an elastic collision and the puck is reflected back in the direction from which it came. What would the final velocity of the puck, in meters per second, be in this case? ? 50% Part (b) Suppose the goalie and the ice puck have an elastic collision and the puck is reflected back in the direction from which it came. What would the final velocity, in meters per second, of the goalie be in this case?Explanation / Answer
given that
m1 = 0.155 kg
u1 = 35 m/s
m2 = 45 kg
u2 = 0 m/s
a)
Final velocity after collision,the velocity of puck is v1 = (m1-m2)*u1/(m1+m2) = (0.155-45)*35/(0.155+45) = -34.75 m/s
b) v2 = 2*m1*u1/(m1+m2) = 2*0.155*35/(0.155+45) = 0.24 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.